תארו לכם אושר

מסתבר שהדרך להגשמה עצמית אמיתית יכולה להיות הרבה יותר פשוטה ממה שאתם מדמיינים לעצמכם.

לפני מספר שנים העביר אליהו שירי הרצאה מצולמת על הכוח של התודעה לעשות בחיינו שינויים. בסיום ההרצאה ניגש אליו הצלם ואמר לו: "הדברים שאמרת מזכירים לי סרט שבו מסופר על אדם עני, על גבול ההומלס, אשתו זרקה אותו ואין לו כסף לשלם את שכר הדירה ואת החשבונות. יום אחד פוגש אותו אדם שנותן לו כדור וטוען שהכדור הזה ישנה לו את החיים. מתוך ייאוש הוא לקח את הכדור שבו יש חומר מיוחד שמצמצם את פעילות המוח ההישרדותי (אותם אזורים במוח שלנו שמסייעים בייצור של חרדה, פחד, מתח, חוסר בטחון ועוד מגוון תחושות שליליות וחסמים שפוגעים בפרנסה, בקריירה ובתחומים האישיים בחיינו) ומחזק אזורים מסוימים במוח שקשורים באושר, שליטה רגשית, הצלחה, בטחון עצמי ועוד. אחרי כמה דקות האזורים המשגשגים שלו פעלו בשיאם. הוא זכה בתפקוד שכלי מוגבר, הרגיש שהוא חי בבהירות, רואה הכל בצלילות, ממוקד, אין דחיינות וחרדות, אלא שליטה רגשית, סדר פנימי והוצאה מהכוח אל הפועל. הוא החל לחיות חיים עתירי קשרי אנוש, נעשה מבוקש במקצוע שלו, מעמדו השתפר והוא הפך למאושר ולעשיר."

תארו לעצמכם שהיו מגישים לכם כזה כדור, שגם הוכח על ידי מחקרים – כמה זה יכול להפוך את החיים למעניינים. מאיזה סיבות הייתם רוצים לקחת אותו? אין ספק שלכל אחד מאיתנו ישנן המון סיבות שונות משל עצמו. 

בואו נחלום רק לרגע שהיינו פוגשים בכזה כדור שפועל כמו בסרט. יודעים מה? נסתפק אפילו ב-10% מזה. משהו שיצמצם ויאט את החלקים ההישרדותיים במוח שלנו, ובאותו זמן יחזק את החלקים המשגשגים במוח שלנו, אלה שקשורים בכריזמה, קסם אישי, שגשוג במערכות יחסים, ביטחון עצמי ועוד. נניח שהכדור הזה גם מוכח באמצעות שפע אדיר של מחקרים מדעיים שזכו להכרה ממסדית, ומצד שני גם נתמך ע"י ציטוטים מדויקים ממקורות קדמוניים. נניח שהיו אומרים לנו שבאמצעות הכדור הזה ניתן להביא את התודעה שלנו למעין תודעת-על שכבר לא מצייתת לאיומים מסביב, שנמצאת מעל לחוקי ה"סיבה-תוצאה" הרגשיים והמנטליים, כמה נוכל להיות מאושרים אם ניקח את הכדור הזה? כמה נהיה בריאים יותר? עד כמה העסק שלנו ישגשג יותר?

אומרים שמי שמחפש – מוצא. אליהו שירי הקדיש שנים רבות לחיפוש ולתרגול של מגוון עשיר מאוד של שיטות, החל ממדיטציה, דרך שיטות אימון, NLP ועוד, ומצא משהו כזה בדיוק. 

אמנם לא בצורת כדור, אבל מי צריך כדור כשישנה שיטה מוכחת שניתן ללמוד אצלו ולהפוך אותה לדרך חיים שתיצור אצלנו שגשוג ואושר. 

 

המקור הראשון שעליו נשען שירי נותן, לטענתו, פתח עצום לתקווה. הוא מתחיל לפני 200 שנים בספר "שיחות הר"ן" של רבי נחמן מברסלב, שבעצמו זכה לתודעת-על, פשוטו כמשמעו. רבי נחמן מברסלב היה בקיא בכל רזי הנפש, וכשהוא מדבר על הקשיים שאדם חוו בחייו בשיחות השונות, על הדאגות, הפחדים, הצרות וההרגלים שהאדם כלוא בהם, הוא מדבר על כוחו של השכל והוא כותב בספרו כך: "אפילו אדם שנתבלבל ונתעקם ונתמעט שכלו, אם תתעורר אצלו נקודה אחת שבשכל (משהו מהפוטנציאל האמיתי-התודעתי החבוי בנו. -א.ש) יעמוד בקלות כנגד כל הפחדים, כנגד כל העולם, כנגד כל ההרגלים הרעים שלו". 

מדהים! כל מה שנדרש מאיתנו, אם אנחנו סובלים מתקיעות כלשהי בחיינו, הוא לעורר את אותה נקודה שבשכל ולהפנות את כל האנרגיה פנימה על מנת לעורר את הפוטנציאל לתודעת-העל הזו.

תארו לעצמכם שאתם אנשים שמפתחים תודעת-על שנמצאת מעל רוב הייסורים, התקיעויות, החסמים והכשלונות בעולם הזה. האם זה באמת אפשרי?

מחקרים מדעיים התוו לנו דרך ברורה וסלולה בשיטות טיפוליות שונות, ומראים כיצד אפשר לשכלל, להגדיל את המסה ולחזק 6 אזורים במוח שלנו שקשורים לשגשוג. ישנן הוכחות מחקריות רבות לכך שאם אדם יכנס לתרגול יומיומי-שיטתי פשוט שמסב רוגע, אושר, שמחה ובטחון עצמי, הפעילות של אזורים אלו במוח תתחזק, ובמקביל תצטמצם הפעילות של האזורים ההישרדותיים, אפילו תוך שבוע אחד בלבד. אנחנו נתחיל להרגיש מאושרים יותר, יציבים יותר וחזקים יותר. 

המחקרים מראים שאחרי תרגול יומיומי אינטנסיבי כזה, מבנה המוח שלנו משתנה בצילום FMRI

אז איך גורמים לזה לקרות? 

לא חסרים לחצים בחיים שלנו, זה יכול להיות הילדים, עבודה וקריירה, פקקים בכבישים ועוד ועוד ועוד… כל הלחצים האלה יוצרים הורמוני לחץ המופרשים בגוף, ולאורך זמן הורמונים אלה משבשים את פעילות מערכת החיסון שלנו ועלולים לגרום לחולי של ממש. מחקרים רבים מראים שלחץ הוא הסיבה מספר אחת כמעט לכלל החולאים המודרניים. מה שגורם ללחץ הזה הוא לאו דווקא הגורמים החיצוניים שמנינו כאן, אלא דווקא העיסוק שלנו במחשבות טורדניות על אותם גורמי לחץ. במוח השמאלי שלנו ישנו מעין פרשן פנימי שפולט כל הזמן מחשבות. המוח הזה הוא למעשה מוח הישרדותי שעוסק במחשבות הישרדותיות ובשיפוטיות, במקום לעסוק במחשבות של חמלה, אהבה ואמונה.

על פי מחקרים, המקור הנוירולוגי לסבל הוא ה-Attachment – הגורם שיוצר חיבור בין האדם עצמו לבין המחשבות השליליות שלו. זהו למעשה מקור הסבל האמיתי, ולא האירועים עצמם. 

10 שנים של עבודה עם אנשים הביאו את אליהו שירי למסקנה שמה שמאפיין את האדם הוא אותו Attachment. כדי לייצר Disattachment כל מה שאנחנו צריכים הוא להגדיל את רמת המודעות הפנימית שלנו.

בקורס שלו מראה לנו אליהו שירי בדיוק איך לעשות את זה, ע"י תבניות חשיבה אמוניות-רוחניות, מיינדפולנס קוגניטיבי (MBCT – מיינדפולנס בייסד קוגניטיב טרפי – מיידפולנס מבוסס טיפול קוגניטיבי) ושיטות טיפוליות שהוכחו מחקרית כפותרות את בעיית ה-attachment. השיטה שלו היא שיטה שורשית ששמה קץ ל-90% מהסבל בחיים שלנו. מעין טיפול שורש. דרך טיפולית קוגניטיבית לטפל בשורשי הסבל ולהשיג ניצחון פנימי ועוצמה פנימית שישפרו את ההשפעה שלנו גם על התוצאות החיצוניות.

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

כתיבת תגובה